[rev_slider_vc alias=”home-colt-slider”]
O nas

Kim jesteśmy?

Firma COLT powstała w 1992 roku. Jej założycielem i właścicielem jest Adam Sędłak, absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. Zakres działalności od samego początku istnienia firmy to obrót hurtowy kwalifikowanym materiałem siennym warzyw i kwiatów.

Od 1993 roku firma rozpoczęła konfekcjonowanie nasion warzyw otoczkowanych. Nasiona były poddawane procesowi otoczkowania z jednoczesnym zabezpieczeniem tych nasion przed chorobami i szkodnikami preparatami chemicznymi. Od 1995 roku firma rozpoczęła próby uzyskania przybliżonego efekty ochrony nasion bez użycia środków ochrony i roślin.

Badania przeprowadzone w Instytucie Ochrony Roślin w Skierniewicach w latach 1997-1998, jak również doświadczenia w Akademii Rolniczej w Poznaniu w latach 2004-2005 umocniły firmę w przekonaniu o słuszności polityki produkcji skierowanej na ekologię. Firma osiągnęła skuteczność ochrony cebuli przed śmietką cebulanką na poziomie 85%. Co jest wynikiem lepszym niż przy zastosowaniu insektycydów.

Ekologiczne zabezpieczenie nasion to najlepsza droga zabezpieczenia wschodów roślin i co za tym idzie uzyskania zdrowego plonu, przy jednoczesnym wyeliminowaniu chemii. Szczególnie polecamy rolnikom, działkowcom i wszystkim, którzy cenią zdrową żywność.

Zakres wykonywanych usług

Usługi

Inkrustowanie

zaprawianie nasion

Zabieg polega na naniesieniu grzybobójczych środków ochrony roślin, lecz w specjalny cienkowarstwowy sposób, który zapobiega pyleniu i jednocześnie poprzez warstwowe nałożenie umożliwia naniesienie preparatów owadobójczych jak i nawozów donasiennych....

Kondycjonowanie

inaczej podkiełkowywanie lub pobudzanie nasion

Zabieg, który wykonujemy przyspiesza i wyrównuje wschody roślin takich jak: cebula, marchew, pietruszka, pasternak, rzepak, rzodkiewka....

Mikrootoczka

MIKROOTOCZKA EKOLOGICZNA CEBULI I MARCHWI

Zabieg otoczkowania umożliwia dostosowanie nasion do posiadanego przez producenta siewnika (system wysiewu). Efekt ten osiągamy poprzez indywidualne dotaczanie materiału nasiennego. W trakcie otoczkowania w sposób bezpieczny możemy zastosować preparaty grzybobójcze. Najważniejszą sprawą jest zastosowanie preparatów owadobójczych, które mogą wykazywać fitotoksyczne właściwości. W otoczce nakładamy je jako przedostatnią warstwę, dlatego nasiona są bezpieczne.......

Mikrootoczka

MIKROOTOCZKA EKOLOGICZNA CEBULI I MARCHWI

Test. Zabieg otoczkowania umożliwia dostosowanie nasion do posiadanego przez producenta siewnika (system wysiewu). Efekt ten osiągamy poprzez indywidualne dotaczanie materiału nasiennego. W trakcie otoczkowania w sposób bezpieczny możemy zastosować preparaty grzybobójcze. Najważniejszą sprawą jest zastosowanie preparatów owadobójczych, które mogą wykazywać fitotoksyczne właściwości. W otoczce nakładamy je jako przedostatnią warstwę, dlatego nasiona są bezpieczne.......

Usługi

Zakres wykonywanych usług

Lp. Gatunek Otoczkowanie Zaprawianie/Inkrustowanie Kondycjonowanie Mikrootoczka
1. BURAK TAK TAK ——- ——-
2. CEBULA TAK TAK TAK TAK
3. KAPUSTA TAK TAK ——- ——-
4. KOPER TAK TAK TAK ——-
5. MARCHEW TAK TAK TAK TAK
6. OGÓREK TAK TAK ——- ——-
7. PAPRYKA TAK TAK ——- ——-
8. PIETRUSZKA TAK TAK TAK ——-
9. POMIDOR TAK TAK ——- ——-
10. PASTERNAK TAK ——- TAK ——-
11. RZODKIEWKA ——- TAK TAK ——-
12. ZIOŁA TAK TAK ——- ——-
13. SZPARAGI TAK TAK ——- ——-
14. RABARBAR TAK TAK ——- ——-
Otoczkowanie

nasion i warzyw

Otoczkowanie jest uznaną na całym świecie form uszlachetniania materiałów nasiennych. Głównym czynnikiem, który wpłynął na rozpowszechnienie otoczkowania w rolnictwie i wielkotowarowej produkcji ogrodniczej było umożliwienie wysiewu precyzyjnego (punktowego) szczególnie w przypadku roślin drobnonasiennych.

Wysiew taki gwarantuje poprzez równomierne rozmieszczenie nasion osiągnięcie wyrównanego i dorodnego plonu handlowego. Oprócz tego otoczka umożliwia umieszczenie preparatów grzybo i owadobójczych w bezpiecznej odległości od zarodka poprzez co zmniejsza ryzyko toksycznego oddziaływania użytych preparatów na tenże zarodek. Otoczkę nasienną również wzbogacamy o mikroskładniki, których deficyt glebowy jest powszechnie występującym zjawiskiem, a których obecność jest wprost niezbędna dla prawidłowego rozwoju roślin w początkowej fazie wzrostu.

Ogólnie występującym błędem na działce jest zbyt gęsty wysiew nasion. Przeważnie na typową grządkę wysiewasz jedno opakowanie np. marchwi ok. 5g nasion czyli 4000 szt, a powinieneś ok. 500 szt. Wysiewasz 8-krotnie więcej niż mówi praktyka i wszystkie podręczniki.

Dla przykładu na jeden hektar w produkcji wielkotowarowej wysiewa się:

ogórek 3 kg w przeliczeniu na 1 m² ok. 150 nasion
cebula 4 kg w przeliczeniu na 1 m² ok. 135 nasion
marchew 1.5 kg w przeliczeniu na 1 m² ok. 120 nasion

Zwiększenie ilości wysiewanych nasion na jednostkę pow. w większości prypadków powoduje zwiększenie porażenia chorobami jak również maleje dorodność pozyskiwanego plonu.

Dlatego OTOCZKOWANIE nasiona dla DZIAŁKOWCA to umożliwianie właśnie dokładnego rozrzedzonego siewu i danie szansy roślinom, aby pokazały, co potrafią. Jednocześnie na działce jest możliwość stworzenia idealnych warunków glebowych, a przede wszystkim wilgotnościowych dla nasion otoczkowanych. Niestety, nasiona te są najbardziej zależne od odpowiedniego uwilgotnienia gleby. Jednocześnie chcąc być uczciwym trzeba sobie powiedzieć, że wschody roślin są opóźnione w stosunku do tradycyjnego siewu do 7 dni np.marchew.

Wraz z przedsiębiorstwem „PRONAS” Nochowo opracowaliśmy ekologiczną technikę zabezpieczania nasion przed szkodnikami i chorobami fazy wschodów. INSTYTUT WARZYWNICTWA w Skierniewicach przeprowadził ścisłe badania przydatności zapraw ekologicznych w warunkach szklarniowo-laboratoryjnych i polowych.

Doświadczenie zostało przeprowadzone dwutorowo. Aspekt ochrony przed szkodnikami został poprowadzony przez prof. dr Jana Narkiewicz-Jodko. Wstępna ocena przydatności ekologicznych zapraw do zwalczania szkodników fazy kiełkowania i wschodów w uprawie cebuli jest pozytywna. Tej samej ocenie została poddana marchew, lecz wyniki dotyczące tego gatunku jeszcze nie są na dzień dzisiejszy znane (badania w toku).

Pracownia Fitopatologi pod kierownictwem doc. dr hab. Józefa Robaka oceniła przydatność ekologicznych zapraw nasiennych kilku gatunków warzyw przed chorobami w okresie wschodów. Doświadczenie przeprowadzano w warunkach prowokacyjnych (zakażona gleba, duża wilgotność).

Przeprowadzone badania wskazały dostateczną przydatność badanych zapraw w profilaktycznej ochronie siewek przed chorobami w okresie wschodów.

Dajemy Wam możliwość wyboru. Weźcie ekologię w swoje ręce. Zacznijcie od nasion, które zabezpieczyliśmy dla WAS ekologicznie przed szkodnikami i chorobami.

Z tych nasion uzyskasz naprawdę ZDROWY i dorodny plon.

Otoczka ekologiczna w przeciwieństwie do otoczek tradycyjnych, powstała w wyniku wykorzystania naturalnych substancji roślinnych i mineralnych, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i środowiska. Dobór odpowiednich, dla danego gatunku nasion, naturalnych preparatów roślinnych gwarantuje skuteczność w zakresie ograniczenia porażenia młodych roślin porównywalną do syntetycznych preparatów chemicznych.

W przypadku nasion gatunków narażonych na straty powodowane przez szkodniki, otoczka zawiera naturalne związki mineralne i roślinne stanowiące mechaniczną przeszkodę oraz wskazujące repelentne (odstraszające) działania przeciwko tym szkodnikom. Osiągnięta w tym zakresie skuteczność tylko w nieznacznym stopniu ustępuje syntetycznym wysoce toksycznym preparatom chemicznym.

Inkrustacja – powlekania nasion jest nowoczesną metodą zaprawiania materiału siewnego. W tradycyjnej metodzie inkrustacji stosowane są syntetyczne związki chemiczne o różnej kl. toksyczności umieszczone w polimerowej powłoce.

Nasiona inkrustowane ekologicznie pokryte są naturalnym, roślinnym preparatem błonotwórczym, w którym rozmieszczone są odpowiednie dla gatunku preparaty roślinne i naturalne składniki mineralne.

W skład otoczki oraz substancji inkrustującej wchodzą tylko i wyłączenie komponenty stosowane w ziołolecznictwie oraz przemyśle spożywczym. Wieloletnie doświadczenia pozwoliły na skuteczne wykorzystanie tych substancji w ochronie kiełkujących nasion.

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Dane kontaktowe

ul. Pogodna 1, Nochowo
63-100 Śrem, Wielkopolska
+48 612 819 242 | +48 504 037 065
NIP 785-000-41-46
Imię i nazwisko (wymagane)
Adres e-mail (wymagane)
Temat
Wiadomość (wymagane)